На основу члана 49. Статута, Скупштина Српског клуба немачког ловног теријера,на седници одржаној дана 08.04.2023 донела је:

 

УЗГОЈНИ ПРАВИЛНИК

СРПСКОГ КЛУБА НЕМАЧКОГ ЛОВНОГ ТЕРИЈЕРА

 

  1. Основне одредбе

Члан 1.

Одредбе узгојног правилника о узгоју немачког ловног теријера у “СРПСКИ КЛУБ НЕМАЧКОГ ЛОВНОГ ТЕРИЈЕРА” подлежу одредбама Међународне кинолошке организације (ФЦИ), као и закону о узгоју и упису паса кинолошког савеза Србије и закона о заштити животиња Републике Србије.

Члан 2.

Одредбе овог правилника одређују узгој чистокрвних јединки немачког ловног теријера у Републици Србији у циљу унапређења квалитета пасмине.

Члан 3.

Одредбе овог Правилника односе се на цело подручје Републике Србије и односе се и обавезују све одгајиваче немачких ловних теријера у Републици Србији који желе пријавити легло преко клуба. Клуб је надлежан и одговоран за вођење узгоја чланова клуба и паса који су пријавили легло преко клуба.

 

  1. Узгојно саветовање и контлола узгоја

Вођа узгоја

Члан 4.

Вођу узгоја бира управни одбор клуба. Вођа узгоја би требало да има вишегодишње искуство у раси ,да је искусан одгајивач и да има запажене резултате са својим псима (радне и екстеријерне) . Мандат вође узгоја траје 4 године и може се поново бирати на исту функцију.

 

Члан 5.

Обавезе вође узгоја су:

  1. Да води узгој немачког ловног теријера према одредбама овог правилника.
  2. Да упознаје чланове и одгајиваче о обавезама и правима узгоја.
  3. Да комуницира и записује информације везане за легла,врши преглед легла,води евиденцију.
  4. Да одбија унос легала или штенади која нису одобрена од стране вође узгоја,показују знакове атипичности у тој мери да изазивају сумњу на чистокрвност расе као и штенце са видљивим здравственим аномалијама.
  5. Даје мишљење стручној комисији везано за узгој и рад ловних јединки,и предлоге о парењу у сродству.
  6. Да предлаже покретање дисциплинског поступка због непоштовања одредби овог правилника.
  7. Да потписује пријаву легала , проверава тачност информација,и предлаже упис у родовну књигу придржавајући се одредбама овог правилника (или за то овласти референта)
  8. Води књигу узгоја
  9. Најмање два пута годишње одржава седницу Стручне комисије која има задатак да надгледа узгој и даје смернице о даљем развоју узгоја.

 

Стручна комисија

Члан 6.

Састоји се од председника који је уједно и вођа узгоја,његовог заменика,прецедника клуба,подпрецедника и референта узгоја. У хитним случајевима могуће је да вођа узгоја путем писаног трага затражи незваничну одлуку од Стручне комисије коју ће при следећој седници званично одобрити.

          III. Употреба у узгоју

Основно

Члан 7.

У узгоју се смеју користити чистокрвни пси признати од ФЦИ и који испуњавају услове у земљи у којој су регистровани. Збир оцена следогласности мужијака и женке који се планирају парити мора бити 6. Да нису у блиском сродству 2/3 најближе дозвољено. Предуслов узгоја је да одгајивач има адекватне услове за одгој штенаца ( материјална средства и одговарајући простор за смештај)

Приплодни мужијаци

Члан 8.

Приплодни мужијак мора да испуњава следеће услове:

  1. Да поседује чип и пасош
  2. Да поседује родовник издат од стране ФЦИ
  3. Да је оцењен оценом 4(врло добар) или 5(одличан)
  4. Да има положен испит урођених особина
  5. Да има положен испит на грабљивца (у земљама где је то дозвољено) са минималном оценом 4
  6. Да је старости од 1.5-8 година ,или да има дозволу вође узгоја уколико не испуњава овај услов

 

 

Власник мужијака има обавезу омогућити пре парења идентификацију мужијака власнику женке уколико он то захтева (очитавањем чипа,увидом у документацију пасош,родовник)

 

Приплодне женке

Члан 9.

Приплодна женка мора да испуњава следеће услове:

  1. Да поседује чип и пасош
  2. Да поседује родовник издат од стране ФЦИ
  3. Да је оцењена оценом 4(врло добар) или 5(одличан)
  4. Да има положен испит урођених особина
  5. Да има положен испит на грабљивца (у земљама где је то дозвољено) са минималном оценом 3.5
  6. Да је старости од 1.5-8 година ,или да има дозволу вође узгоја уколико не испуњава овај услов
  7. Да у календарској години парења није имала друго легло

 

Власник женке има обавезу омогућити пре парења идентификацију женке власнику мужијака уколико он то захтева (очитавањем чипа,увидом у документацију пасош,родовник)

 

Парење

Члан 10.

Власник приплодне женке дужан је да правовремено обавести вођу узгоја о планираном парењу минимум 10 дана пре дана парења о избору мужијака,парењу и одгоју легла.Приликом парења потребно је попунити потврду о парењу и обавестити вођу узгоја.

Легло

Члан 11.

Обавеза одгајивача је 5 дана након штењења да обавести вођу узгоја о штењењу женке.Вођа узгоја дужан је у року од 7 дана да прегледа легло(уколико је физички спречен може то обавити видео позивом). Вођа узгоја прави записни о штенцима,условима одгоја и одгајивачници. Пријава легла за упис штенаца доставља се вођи узгоја или референту најкасније 7 недеља након штењења,након чега вожа поново прегледа легло.

Члан 12.

пријаву легла одгајивач је дужан доставити на прописаном обрасцу КСС или писменим путем вођи или референту како би они попунили пријаву.Обавезна документа која се морају доставити су:

  1. Копија родовника женке (обе стране)
  2. Копија родовника мужијака са којим је парена (обе стране)
  3. Потврда о парењу
  4. Потврде из којих се могу видети докази о условима из члана 8. и 9.
  5. Потврде о освојеним титулама (екстеријер и рад)

 

Сва штенад из истог легла добијају име са истим почетним словом.Обележавање штенаца тетовирањем може обавити власник или вожа/референт узгоја,а чиповање штенаца надлежни ветеринар.

Члан 13.

Мужијаци и женке који се користе у приплоду а регистровани су у иностранству морају поседовати:

  1. Ако потичу из земаља које су чланице IV-DJT Club узгојну дозволу
  2. Ако потичу из осталих земаља морају испуњавати услове из члана 8. и 9.

Болести и наследне мане

Члан 14.

Одгајивачи су обавезни вођи узгоја пријавити уочене наследне мане ако се појаве у њиховом узгоју.

Генетски тест

Члан 15.

Препоручљиво је да се мужијаци и женке који се користе у приплоду тестирају на PLL i MYO. Тестирање се може вршти преко клуба о трошку власника јединке која се тестира. Одлуку о обавезном тестрирању донеће Управни одбор на својој седници и благовремено обавестити чланове.

  1. Књига узгоја

Члан 16.

Kњига узгоја садржи све везано за узго немачког ловног теријера и доступна је на увид свим члановима клуба и одгајивачима. У књигу се могу уписати само комплетна легла (морају се уписати сва штенад из легла). Право уписа имају само немалки ловни теријери чији су родитељи уписани у узгојну књигу клуба, кинолошког савеза Србије или страног савеза признатог од ФЦИ.

 

  1. Непоштовање одредби овог правилника

Члан 17.

Кршење одредби овог правилника морају се одмах пријавити са тачним податцима вођи узгоја. Вођа узгоја  у случају озбиљнијег кршења правилника треба обавестити дисциплинску комисију ради покретања дисциплинског поступка. Вођа узгоја може предложити забрану узгоја одгајивачу који је теже прекршио правилник као и предлог искључења из клуба.

Члан 18.

Против спорне наредбе или одлуке вође узгоја,а противно овом правилнику или другим узгојним одредбама може се сазвати управни одбор како би се утврдило чињенично стање или покренули одређени поступци.

Члан 19.

Овај правилник ступа на снагу на дан усвајања на седници скупштине клуба,а а примењиваће се по постигнутим договорима и усклађености са КСС и  IV-DJT .

Члан 20.

Тумачење одредаба овог правилника даје управни одбор клуба,измене и допуне овог правилника доступне су само на основу одлуке скупштине клуба или на захтев кинолошког савеза Србије или IV-DJT, које би биле потврђене на следећој скупштини клуба.

Члан 21.

Сва права и обавезе које нису обухваћене овим правилником подлежу правилнику о узгоју и упису паса кинолошког савеза Србије.

 

у Неузини , 08.04.2023 године.                                                                      Председник клуба

_________________________________

( Бранковић Далибор )